Lae - inte bara en stad på Nya Guinea

Flygkultur i bloggosfären sedan 2005

30 år med en illusion

Publicerad 2012-04-17 23:12:47 i Musik - 80-tal,



Imagination  Just An Illusion

Vissa låtar kan man minnas exakt var och när man hörde för första gången. Här är för bloggisten ett klart exempel på detta: Sitter i familjens gröna apgunga i Eksjö, morsan kör, vi svänger ner från Regementsgatan och in på Grenadjärgatan. Det är förkväll i slutet av april, solen är i väster och därmed rätt låg - i radion hörs då Imagination och Just An Illusion.

En av 80-talets absolut bästa låtar, bara man slipper se musikvideon. Därav anledningen man vände sig till Mega Funks version.

Just An Illusion gick in i Poporamas "Heta högen" den 13 maj 1982 och fick sammanlagt vara med i fyra veckor.



Liknande inlägg

Kommentarer

Postat av: Stellan

Publicerad 2012-04-18 23:46:44

Just så, en av 80-talets absoluta kvalitetslåtar. Imagination har vad jag vet aldrig fått det goda namn de förtjänar. Intelligent dansmusik som tåls att lyssna på ofta. Albumet In the heat of the night har en del godbitar som tyvärr överskuggats av bizarra videor och koreaografiska krumsprång. Lika oförtjänt töntstämplat är Kool & the gang.

Postat av: Adam Frisch

Publicerad 2012-04-19 00:26:24

Yarbrough & Peoples, Gap Band, Shannon, Chaka Khan & Rufus - det tar sig, Fredric!

Postat av: F

Publicerad 2012-04-19 06:12:00

Yupp, slänger in ett köttben i form av ett Chaka-inlägg:



http://lae.blogg.se/2010/september/chaka-can-work-it-out.html



Det bli mer.... :D

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Lazerjesus

Les Aventures de lazer du Jesus

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela