Lae - inte bara en stad på Nya Guinea

Flygkultur i bloggosfären sedan 2005

Bakhållet i Ovala rummet

Publicerad 2025-03-01 00:00:00 i Allmänt,

Efter att på några dagar på raken blivit retoriskt nedkämpad (med lätthet) av Macron och Starmer framför pressen i Ovala rummet hade Trump tänkt till. Nu j-ar, in med esset JD och fixa ett bakhåll mot Zelensky.

Sagt och gjort. Framför hela världens alla korrar i Washington utspelar sig en världshistorisk skolgårdsmobbning riktad mot en president som lett sitt land i krig under flera år mot ett imperialistiskt sinnat Ryssland. Sjukt - och det är inte ens förnamnet samt i detta sammanhang; allt annat än statsmannamässigt beteende.

Allt det USA har stått för i över 80 år - varit den fria världens garant - är...? Ja, var? Var tog det vägen? Inte ens i min allra vildaste fantasi kunde jag tro att detta någonsin skulle hända. 

Hur kan den amerikanska politiken tåla detta? Och i synnerhet det republikanska partiet? Världen tål det inte, den fria världen. Minns ni den? Jodå, den finns här. Och nu är det dags att stå upp för den.

 
På nedanstående bild ser vi Churchill på besök i Vita huset 1943. Notera hur han är klädd. Detta visat med tanke på att gårdagens bakhåll påbörjades med att man ansåg att Zelensky hade klätt sig respektlöst inför mötet. Zelensky hängde av sig kostymen den dag som den storskaliga ryska invasionen började i februari 2022. Han tar på sig den när det åter är fred. Under tiden tjänstgör Zelensky i adekvat klädsel som visar att han är en del av det kämpande Ukraina:  Vid fronten, i sjukhusen, i köken, i verkstäderna, i logistikkedjorna, i skolorna, i daghemmen etc.

Liknande inlägg

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Lazerjesus

Les Aventures de lazer du Jesus

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela