The Battle Of Bromma - 70

Igår kom regeringens Brommautredare Anders Sundström med sitt betänkade. Han anser att Bromma ska läggas ner - helst innan arrendet går ut 2038 - och Arlanda byggas ut.
Skulle det nu bli så att Bromma läggs ner innan 2038, kan man då säga att Swedavia verkligen har skött sitt uppdrag? Tagit hand om sitt så kallade "basutbud"? Det är ju tack vare deras tokexploatering av flygplatsen som medfört Anders Sundströms utredning och en pånyttfödd Brommadebatt. Hade man, som jag tidigare nämnt många gånger, hållit sig till det som Brommaavtalet av år 2007 egentligen avsåg...ja, då hade inte denna situation uppstått! Det hade inte blivit någon utredning, ingen ny brasved till förnyad debatt.
Att Swedavia läser Brommaavtalet som fan läser Bibeln har jag sagt många gånger. Nu kanske man kan även addera att Swedavia inte sköter sitt uppdrag? Om det inte varit det tidigare, så borde än flera av oss nu inse att det är uppenbart att Swedavia ÄR svenskt flygs fiende nummer 1!
Skyll inte Sundström eller Miljöpartiet - detta har Swedavia ordnat åt svenska folket! När det blev ett nytt avtal hösten 2007 var Brommadebatten död. Så hade den då varit i cirka tio år...och var det fram till 2010, då Swedavia gjorde entré!
Den som gapar efter mycket...
