Loppbiten? - 2

Apropå gårdagens Loppbiten? - 1 - det finns ju faktiskt en Flygande Loppa i landet som är just flygande...

Vid passage av Skavsta passade jag på att få mig en närmare titt på Björns loppa. Han skulle väga den igen och jag var dagen till ära "vågkurir". SE-XJH är av typen Mignet HM14 TF 290 Loppan, om vi ska vara lite mer formella. Den byggdes mellan 2004 och 2010 och befinner sig för närvarande under flygutprovning.
Motor: Rotax 503 och på denna hänger längst fram en trebladig Ivo-prop.

Om man vill kan man nog få ett litet knäck som så kallad "lopp-caddie"? Det är bara å gå ut på banan...Det här med ihopfällbara vingar, vilket gör det enklare att hysa apparaten, var inte ovanligt förr. Främst tänker jag på Moth.

Denna utrustning hade de nog inte på den tiden "det begav sig", det vill säga 30-talet för Flygande Loppan. I denna vinkeln ser man inte radion vilken sitter under sargkanten till höger.
Björn har byggt sin Pou du Ciel efter loppritningar som uppdaterades för lite över 10 år sedan av nyazeeländaren Robin J Germon.
